Project Information
MEDIA INFO

Dezinformacja, hejt w erze sztucznej inteligencji – cyfrowa pandemia XXI wieku

Preambuła Konferencji

Dziś największą siłę rażenia, która ma możliwość zaatakować miliony świadomości ludzkich, sposobu postrzegania, myślenia, kreowania opinii a w dalszej mierze działań, zachowań ma HEJT. Jakim narzędziem dla wykorzystania tej siły są media? Jak go rozpoznać? Jakich narzędzi użyć i jak przeciwdziałać?

Podczas II Konferencji uwagę skupimy również na działaniach informacyjnych i wpływie tych działań na funkcjonowaniu samorządów w Polsce jako instytucji demokratycznych skupionych najbliżej obywatela. O problemach i niebezpieczeństwach wpływu hejtu oraz negatywnej narracji w celu budowania dezinformacji, wprowadzania w błąd, również walki politycznej z dala od problematyk społecznych. O zdefiniowaniu pojęć informacji cyfrowej i jak sobie radzić z nieprawdziwą informacją cyfrową a co bardzo istotne w ostatnim okresie wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) do wspomnianych celów.

 

Planowany program konferencji naukowo - szkoleniowej:

Będzie to konferencja z planowaną kontynuacją pierwszej konferencji MEDIA INFO Rzeszów 2023 - „Dezinformacja – bomba atomowa XXI wieku”. 

Coroczna Konferencja będzie miała charakter debat złożonych z trzech paneli dyskusyjnych. W każdym z paneli tematycznych związanych z obszarami kreowania informacji z wykorzystaniem zjawiska HEJTU oraz sztucznej inteligencji (AI), narzędziami przesyłania przekazu oraz defensywnych działań, będą uczestniczyć zaproszeni eksperci we wspomnianych dziedzinach.

Po każdym z nich będzie możliwość zadania pytań do ekspertów z publiczności

Jednym z ważnych punktów konferencji podczas oficjalnej Gali z uroczystą kolacją, zostanie przyznany “OKSYMORON ROKU 2023”. Jest to coroczna nagroda przyznawana za publiczną wypowiedź w dziedzinie informacji z zakresu mediów, polityki, reklamy. Kapituła złożona jest z członków Rady Programowej Fundacji Oksymoron. W poprzednim roku przyznano nagrodę Stowarzyszeniu Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski za działania związane z próbą wprowadzenia ustawy „Lex Czarnek”.

Panele eksperckie;

 1. LOCKDOWN czyli rola mediów publicznych, lokalnych, samorządowych w walce z dezinformacja i hejtem - godz. 10.30
 2. SZCZEPIONKA czyli rola narzędzi komunikacji w budowaniu wiarygodności informacji uwzględniając wykorzystanie sztucznej inteligencji - godz. 11.30
 3. KWARANTANNA czyli agresja w Internecie - przyczyny, skutki, metody defensywne - godz. 13.00
 4. GALA OKSYMORON ROKU 2023:
 • Rozpoczęcie GALI - godz. 17.30
 • Wręczenie wyróżnień samorządom
 • Wręczenie Laur OKSYMORON
 • Finał - Wręczenie OKSYMORON ROKU 2023
 • Bankiet - kolacja

Dzień drugi - 31 stycznia (szkolenia)

W kolejnym dniu tj. 31 stycznia uczestnicy będą mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach związanych tematycznie z merytoryką Konferencji. Będą to cztery panele szkoleniowe dotyczące rozwinięcia umiejętności związanych z wnioskowaniem z analiz badań społecznych, monitorowania mediów oraz komunikacji społecznej, radzenia sobie z dezinformacją oraz hejtem, oraz wsparcia psychologicznego ofiar hejtu.

I panel szkoleniowy - IBRiS - godz. 9.00

 • Jak interpretować wyniki badań, sondaży. Jakie rodzaje badań są skuteczne w osiąganiu celu badawczego w tym określania pozyskiwania i tworzenia informacji publicznej

II panel szkoleniowy - IMM - godz. 10.00

 • Monitoring mediów. Narzędzia, skuteczna interpretacja, pozyskiwanie informacji o źródłach informacji. Jak odczytywać dane z monitoringu.

III panel szkoleniowy - Oksymoron - godz. 11.30

 • Jak radzić sobie z dezinformacją, skuteczne działania i narzędzia. Hejt - rodzaje i skuteczne działania do walki z hejtem.

IV panel szkoleniowy - Maja Herman - godz. 12.30

 • Psychologiczne i komunikacyjne aspekty agresji w Internecie

The Challenge Of Project